Kwiatki z szyszek – pomysł na prezent na Dzień Mamy

Ostatnie słoneczne dni, zaowocowały wycieczką do lasu. Przywieźliśmy z niego woreczek ładnych sosnowych szyszek. Szyszki wprawdzie zeszłoroczne, ale świeżo strącone z drzewa przez wiatr, dlatego takie ładne i niezniszczone.

Z takich ładnych szyszek, można zrobić jeszcze ładniejsze kwiatki! W sam raz jak znalazł, na Dzień Matki!

Potrzebne będą:

 • szyszki sosnowe
 • szczypce jak na zdjęciu
 • wiertarka
 • cienkie gałązki
 • klej do drewna (wikol, ponal, magik) lub klej na gorąco

Kwiatki z szyszek, zbliżenie

Jak zrobić kwiatki z szyszek

Wybieramy tylko najładniejsze i możliwie największe szyszki. Jeśli nie są dostatecznie rozłożone, to trzeba je położyć w ciepłym miejscu, a same się ładnie otworzą.

Szyszki sosnowe

Szyszki sosnowe

Za pomocą szczypiec do ucinania drutu, odcinamy listki szyszki, zaczynając od góry. Odcinamy tak, aby pozostały te najdłuższe listki.

ucinaczki

Powstaje taki oto szyszkowy kwiatek

Szyszka - kwiatek

Szyszka - kwiatek

Można palcami, poodginać płatki, aby kwiatek był bardziej rozłożysty. Będzie słychać, jak listki pękają, ale spokojnie, nie odpadną  - sprawdzone :-)

W miejscu ogonka szyszki, trzeba wywiercić dziurkę. Odpowiednie będzie wiertło o średnicy około 3 mm.

Szyszka - kwiatek, z tyłu

Szyszka - kwiatek, z tyłu

W te dziurki wklejamy przygotowane wcześniej cienkie gałązki, także przyniesione z lasu. Wcale nie potrzeba w tym celu kaleczyć drzew, dużo gałązek znajdziecie na ziemi. Jako kleju użyliśmy takiego na gorąco (z pistoletu), ale może być inny klej do drewna, np. wikol.

A oto bukiet kwiatów, zrobionych z szyszek!

Kwiatki z szyszek

Kwiatki z szyszek

Kwiatki z szyszek, w wazonie

Kwiatki z szyszek, w wazonie

Kwiatki z szyszek, zbliżenie

Kwiatki z szyszek, zbliżenie

Prawda, że pięknie wyglądają? Mama na pewno ucieszy się z takiego ładnego prezentu, zrobionego samemu.
Kwiatki można pomalować, najlepiej farbkami akrylowymi. Chociaż ja uważam, że takie naturalne są najładniejsze. Tutaj uwaga – przy malowaniu, przez wilgoć z farby, szyszki mogą się trochę zamknąć i będą wymagały dobrego wysuszenia.

W założeniu, kwiatki z szyszek, miały zrobić moje córeczki, ale okazało się, że do cięcia szyszek potrzeba sporo siły i po prostu nie dały rady. Niemniej pomagały mi tak jak mogły, przy zbieraniu, czyszczeniu szyszek z nasion i wklejaniu patyków. Kochane dzieci :-)

Pozdrawiam serdecznie
e-tata

Komentarzy: 8

 • Piękne!Naturalne,ekologiczne piękności!!!

 • podobają mi się bardzo

 • Super, zrobie takie z chlopakami!

 • EXTRA

 • ALE CO MOŻNA ZROBIĆ ZAMIAST WIERCENIA DZIURKI

 • Zamiast wiercić, można otwór wypalić małym gwoździem lub grubym spinaczem czy też innym drucikiem. Ale konieczna jest do tego kuchenka gazowa i szczypce. Gwoździk w szczypce, rozgrzać końcówkę do czerwoności i wypalić. Z pomysłów jakie mi jeszcze przychodzą, to można takową dziurkę wspomnianym gwoździem wyskrobać, albo zrezygnować z robienia dziurki i po prostu przykleić patyczek na klej na gorąco lub klej typu poxipol. Powodzenia :-)

 • Czego to ludzie nie wymyślą ,super.

Skomentuj